Σχέδιο δράσης για την φιλία, αυτοεκτίμηση και αναγνώριση συναισθημάτων

Στο πλαίσιο του  σχεδίου  δράσης μας πραγματοποιήθηκαν ωριαίες συναντήσεις 10 εβδομάδων στην Γ΄ και   Δ΄  Γυμνασίου. Οι δραστηριότητες που πλαισίωσαν το πρόγραμμά μας αποσκοπούσαν στην αποσαφήνιση της έννοιας της φιλίας και της   αυτοεκτίμησης καθώς και   στην εν γένει αναγνώριση των συναισθημάτων.Η διαδικασία υλοποίησης της δράσης βασίστηκε σε καίρια ερωτηματολόγια για την φιλία,  στην ανάγνωση αλληγορικών μύθων και στην τελική δημιουργία ενός κολάζ. Η υλοποίηση των επιμέρους δραστηριοτήτων , που ανέλαβαν οι  μαθητές, αφύπνισε την ενσυναίσθηση και οδήγησε στην οικοδόμηση σχέσεων  αλληλοσεβασμού και αποδοχής μεταξύ τους. Στο κλίμα αυτό μιας αγαστής συνεργασίας συνέβαλε και η πηγαία συναισθηματική συμμετοχή των μαθητών, που δοκίμασαν βιώματα επιτυχίας  μέσα από την σταδιακή εκτέλεση του προγράμματος.