Δημιουργία αίθουσας Φυσικών Επιστημών

Στο σχολείο μας διαμορφώνουμε σταδιακά την αίθουσα – εργαστήριο των Φυσικών Επιστημών για τη διαδραστικότερη διδασκαλία των σχετικών μαθημάτων. Η δράση αυτή ξεκίνησε το τρέχον σχολικό έτος (2021-2022) με καταγραφή του ήδη υπάρχοντος υλικού και εμπλουτισμό του. Συνεχίστηκε με μικρές παρεμβάσεις στο χώρο όπου προορίζεται να γίνει η αίθουσα- εργαστήριο ΦΥ  και με την τοποθέτηση του εξοπλισμού σε αποθηκευτικούς χώρους.

Η παρούσα δράση θα συνεχιστεί και την επόμενη σχολική χρονιά , με περαιτέρω εμπλουτισμό του εργαστηριακού εξοπλισμού, με διεξαγωγή επίδειξης πειραμάτων δια ζώσης ή μέσω προβολής αλλά και με εκπαίδευση των μαθητών μας στις εργαστηριακές πρακτικές ώστε να μπορούν να εκτελούν αυτόνομα εργαστηριακές ασκήσεις.