Ενημέρωση & υποστήριξη οικογενειών-κηδεμόνων για την συνέχιση φοίτησης των αποφοίτων σε εκπαιδευτικό πλαίσιο της επιθυμίας τους

Στο πλαίσιο αυτό υλοποιήθηκαν δράσεις ώστε να διερευνηθούν οι επιθυμίες των αποφοίτων . Έπειτα από συνεργασία της διεύθυνσης με  τους γονείς και  κηδεμόνες  των μαθητών  . με την βοήθεια της Κοινωνικής υπηρεσίας , πραγματοποιήθηκαν δια ζώσης επισκέψεις στους αντίστοιχους φορείς  . Σκοπός ήταν η πλήρης ενημέρωση των μαθητών και των κηδεμόνων ώστε να αποκτήσουν ολοκληρωμένη άποψη  για το κάθε  εκπαιδευτικό πλαίσιο πριν πάρουν την τελική τους απόφαση. Έγινε αποτύπωση όλης αυτής της προσπάθειας η οποία εμφανίζεται στα παρακάτω γραφήματα.

Όπως φαίνεται & από τα γραφήματα ένα μικρό ποσοστό θα οδηγηθεί στην αγορά εργασίας -σε συγγενικές επιχειρήσεις – με την συγκατάθεση των κηδεμόνων , οι υπόλοιποι απόφοιτοι επέλεξαν ένα εκπαιδευτικό πλαίσιο της αρεσκείας τους.  Επιπρόσθετα έγινε διερεύνηση του βαθμού ικανοποίησης των γονέων και κηδεμόνων από τη συνεργασία τους με το σχολείο