Ένα καράβι τα όνειρά μας – Δράση στο eTwinning

Οι μαθητές της Α’ Λυκείου συμμετείχαν στο εθνικό – ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning μαζί με το ΕΝΕΕΓΥΛ Βόλου. Σκοπός της εργασίας ήταν να παρουσιάσει το κάθε σχολείο τα πολιτιστικά και ιστορικά στοιχεία της πόλης του. Οι μαθητές κατά την διάρκεια της εργασίας συνέλεξαν πληροφορίες και φωτογραφικό υλικό των αξιοθέατων και ιστορικών χώρων της πόλης τους. Στόχος της εργασίας ήταν οι μαθητές να επικοινωνήσουν με άλλα σχολεία ώστε να αναπτυχθούν οι κοινωνικές  και επικοινωνιακές τους δεξιότητες. Επίσης να μάθουν να συνεργάζονται μέσω των ομαδικών εργασιών και να παρουσιάζουν τις εργασίες τους. Δημιουργήθηκε έργο στο TwinSpace  με τον τίτλο «Ένα καράβι τα όνειρά μας» στο οποίο οι μαθητές ανέβασαν τις εργασίες τους μαζί με το φωτογραφικό υλικό. Η τελική παρουσίαση των εργασιών των δύο σχολείων έγινε μέσω πλατφόρμας σύγχρονης διδασκαλίας.

Για να δείτε την εργασία πατήστε εδώ