Μονοήμερη επίσκεψη στο ΚΠΕ Νέας Κίου

Στις 12/05/2017 πραγματοποιήσαμε μονοήμερη επίσκεψη στο ΚΠΕ Νέας Κίου και παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Εράσιος, ο γιος του βράχου” με τους μαθητές της Β’ και Δ’ τάξης που εκτέλεσαν κατά την διάρκεια της χρονιάς περιβαλλοντικό πρόγραμμα.

Έπειτα από μία θεωρητική γνωριμία με το θέμα στους φιλόξενους χώρους του ΚΠΕ, μεταβήκαμε στο Κεφαλάρι όπου έγινε η γνωριμία του ιδιαίτερης ομορφιάς φυσικού χώρου και της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Μέσα από δραστηριότητες και περιήγηση στον χώρο, οι μαθητές αλληλεπίδρασαν και ευασιθητοποιήθηκαν σε θέματα που αφορούν τη συνέχεια της περιβαλλοντικής και πολιτιστικής τους περιοχής.

Μετά το τέλος του προγράμματος, οι μαθητές συναντήθηκαν στο Ναύπλιο με τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου, περιηγήθηκαν και γευμάτισαν.

Αποχαιρετήσαμε το απόγευμα το Ναύπλιο με μία επίσκεψη στο Παλαμήδι.