Μαθητικές εκλογές στο ΕΝΕΕΓΥΛ Πειραιά

Όπως κάθε σχολική χρονιά, έτσι και φέτος πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία οι μαθητικές εκλογές του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Πειραιά για την ανάδειξη των εκπροσώπων των τμημάτων και ολόκληρης της σχολικής κοινότητας!

Αφού ενημερώθηκαν οι μαθητές/τριες για τη διαδικασία και τη σημασία των εκλογών,

• στις 6/10/2022 έγιναν οι εκλογές για την επιλογή των τριμελών συμβουλίων των τμημάτων και
  • στη συνέχεια στις 10/10/2022 έγινε η διαδικασία για την εκλογή του εννιαμελούς μαθητικού συμβουλίου.

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επέδειξαν πραγματικό ενδιαφέρον για την ενεργό συμμετοχή τους στις μαθητικές εκλογές! Oι υποψήφιοι των εκλογών, με ενθουσιώδη διάθεση, έβγαλαν λόγο μπροστά στους/στις (συμ)μαθητές/τριές τους, παρουσίασαν τις ανάγκες της σχολικής κοινότητας και εκδήλωσαν το ενδιαφέρον τους να μεριμνήσουν για αυτές, σε συνεργασία με το προσωπικό του σχολείου.

Η διαδικασία των εκλογών έγινε σύμφωνα με τις προβλεπόμενες δημοκρατικές διαδικασίες, όπως ακολουθώντας τις αρχές της ισότιμης συμμετοχής και της μυστικής ψηφοφορίας.

Μέσα από το θεσμό των μαθητικών κοινοτήτων, προσδοκούμε, οι μαθητές/τριες του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Πειραιά:

• να συμμετάσχουν στη ζωή και τη λειτουργία του σχολείου, με πνεύμα συνεργασίας και δημοκρατικού διαλόγου,
  • να παίρνουν πρωτοβουλίες με υπευθυνότητα,
  • να λαμβάνουν μέρος στην επίλυση των προβλημάτων που τους αφορούν,
  • να διεκδικούν τα δικαιώματά τους,

αλλά και να μεριμνούν για τις υποχρεώσεις τους!