Επίσκεψη στο Γεωπονικό Ινστιτούτο Αθηνών

Το Γεωπονικό Ινστιτούτο Αθηνών βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχή του Βοτανικού και ιδρύθηκε το 1920. Παρέχει γεωπονική εκπαίδευση σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο και καλύπτει τομείς γεωργικής δραστηριότητας.

Στα πλαίσια του εργαστηρίου Γεωπονίας του σχολείου μας επισκεφθήκαμε το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο και ξεναγηθήκαμε στους χώρους του, ιδιαίτερα στο φυτώριο της σχολής 2 στρεμμάτων με ποικιλία φυτών ετήσιων και εποχικών (200 είδη).

Επίσης, πήγαμε στο εντυπωσιακό Μουσείο Μέλισσας. Μάθαμε πως φτιάχνουν τις φωλιές οι μέλισσες, τι τρώνε οι μεταξοσκώληκες και πως είναι τα αυγά τους και τα κουκούλια τους. Είδαμε τα μεγάλα ενυδρεία με ψάρια του γλυκού νερού π.χ. οξύρυγχοι, κυπρίνοι. Τέλος, καμαρώσαμε τα ζώα στο βουστάσιο, αγελάδες, προβατάκια και μοσχαράκια.

Ευχαριστούμε την φοιτήτρια Γεωπονικής κα. Βάσω για την ξενάγηση. Ήταν τέλεια!!!