Επίσκεψη Ρομποτικής – STEM Education (Science, Technology, Engineering, Mathematics)

Σήμερα 10/10/2017, οι μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ Γυμνασίου επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του STEM EDUCATION – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ στην Αγ. Παρασκευή και παρακολούθησαν το πρόγραμμα WEDO 2.0. Με αυτήν την επίσκεψη, οι μαθητές είχαν την μοναδική ευκαιρία να γνωρίσουν τον κόσμο της ρομποτικής και του προγραμματισμού.

Χρησιμοποιώντας το εκπαιδευτικό υλικό LEGO WEDO 2.0, τα παιδιά κατασκεύασαν μοντέλα όπως γρανάζια, τροχούς και άξονες, εξοικειώθηκαν με έννοιες της φυσικής και της μηχανικής, όπως η μετάδοση κίνησης, και η ταχύτητα, ενώ παράλληλα ανέπτυξαν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους. Τα μοντέλα αυτά «ζωντάνευσαν» με τη χρήση ηλεκτροκινητήρα και εκτέλεσαν αυτοματισμούς, ανάλογα με τα ερεθίσματα που έλαβαν από τους αισθητήρες.