Εκπαιδευτική εκδρομή στην ΙΟΝ

Στις 16 Νοεμβρίου 2016 στα πλαίσια των εκπαιδευτικών επισκέψεων και στο μάθημα Τεχνολογίας Τροφίμων τα τμήματα της Γεωπονίας του σχολείου μας επισκέφτηκαν το εργοστάσιο της ΙΟΝ στον Πειραιά.

Η ΙΟΝ υιοθετεί Σύστημα Περιβαλλοντικής Διαχείρισης για τη διασφάλιση της Προστασίας του Περιβάλλοντος.

Τα παιδιά περιηγήθηκαν στους χώρους πρώτων υλών (ζάχαρη, κακάο), στους χώρους επεξεργασίας αυτών καθώς και στον χώρο παραγωγής και συσκευασίας των προϊόντων (σοκολάτες, μερέντα).

Επίσης, ενημερώθηκαν για το δίκτυο διανομής και προώθησης των προϊόντων και τον εξοπλισμό της εταιρίας σε προσωπικό αλλά και σε μηχανήματα.

Τέλος, αναχωρώντας ενθουσιασμένα από το εργοστάσιο, τα παιδιά αποκόμισαν πολλές πληροφορίες καθώς και πολλά σοκολατένια δωράκια.

Στο σχολείο και στο μάθημα της Τεχνολογίας Τροφίμων αναλύσαμε την διατροφική αξία των προϊόντων σοκολάτας.

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους της εταιρίας και επιφυλασσόμεθα σε νέα επίσκεψη!!!