Εκπαιδευτική επίσκεψη στην οδοντιατρική σχολή του ΕΚΠΑ

Στις  31 Ιανουαρίου 2020 οι μαθητές της Γ΄Γυμνασίου και της Β΄Λυκείου του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου και Λυκείου Πειραιά επισκέφτηκαν την Οδοντιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ). Στην επίσκεψη οι  μαθητές ενημερώθηκαν για την υγεία των δοντιών και την αισθητική της περιοχής του στόματος, των δοντιών και των ούλων. Στη συνέχεια, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση από τις υπεύθυνες της οδοντιατρικής σχολής για τον Διαγωνισμό, όπου θα λάβουν μέρος οι μαθητές του σχολείου μας, με θέμα την υγεία των δοντιών. Τέλος, οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο μουσείο της οδοντιατρικής σχολής. Τους δόθηκε η δυνατότητα να γνωρίσουν από κοντά εκθέματα που αφορούσαν την ιστορία της Οδοντιατρικής Σχολής Αθηνών, την Οδοντιατρική στην Ελλάδα αλλά και την ιστορική εξέλιξη της Οδοντιατρικής σε παγκόσμιο επίπεδο.