Δράση με την All For Blue

Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τους μαθητές/ μαθήτριες του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου –  Λυκείου Πειραιά!

Την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022  ο Μη Κερδοσκοπικός Οργανισμός, με διεθνείς δράσεις και με αμιγώς εκπαιδευτικό χαρακτήρα, All For Blue, επισκέφτηκε το σχολείο μας για ένα εκπαιδευτικό σεμινάριο στο σύνολο των μαθητών / μαθητριών. Η All For Blue ενημέρωσε τους μαθητές για τη σημασία της ανθρώπινης αλληλεπίδρασης στο θαλάσσιο οικοσύστημα, όπως και για την σημασία της προστασίας των ωκεανών. Αναφέρθηκε στη  σπουδαιότητα της βιοποικιλότητας καθώς και στο ρόλο που διαδραματίζουν κάποια ζωικά είδη για την ισορροπία του θαλάσσιου οικοσυστήματος όπως τα δελφίνια, οι χελώνες, οι φώκιες, οι καρχαρίες. Επίσης, οι μαθητές έμαθαν για την έκταση που έχει πάρει το πρόβλημα των πλαστικών αλλά και για τους τρόπους αποφυγής τους. Το σεμινάριο είχε διάρκεια 1 ώρας και όλοι οι μαθητές στο τέλος έλαβαν δίπλωμα παρακολούθησης.