1ο Πανελλήνιο Ειδικό Βραβείο για την σχολική μας εφημερίδα TeenPress

H σχολική μας εφημερίδα TeenPress, κατάφερε να αποσπάσει το ειδικό βραβείο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Σεβασμός στο ΟΛΛΑ Δικαίωμα» που διοργάνωσε το Μη Κερδοσκοπικό Σωματείο «Ορίζοντες» για το σχολικό έτος 2019-2020. Λόγω των ειδικών συνθηκών (κορωνοϊού), καθυστέρησε αρκετά η έκδοση των αποτελεσμάτων. Η βράβευση θα πραγματοποιηθεί μέσα στον Σεπτέμβριο και θα σταλεί στο σχολείο το βραβείο των μαθητών το οποίο αποτελεί εκπαιδευτικό εξοπλισμό για τα σχολική μονάδα.

Οι μαθητές, μέσα από την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Καλογεράκη Αικατερίνη (ΠΕ8901), Γεωργούλη Καλλιόπη (ΠΕ02), Βελάγκου Ευγενία (ΠΕ02), στο πλαίσιο των μαθημάτων της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων, των  Καλλιτεχνικών  καθώς και των  Νέων   Ελληνικών, μελετήσαν λογοτεχνικά κείμενα και συγκινήθηκαν από αυτά, εμπνευστήκανε από πίνακες ζωγραφικής του Πικάσο και αφήσανε τη φαντασία τους να δημιουργήσει τις δικές τους ιστορίες και τα δικά τους  έργα.   Προβληματιστήκανε   πολύ, επίσης,   από   τα   γεγονότα   της επικαιρότητας   και   αποφασίσανε   να   καταγράψουνε   και   να   εκφράσουνε τις δικές   τους   απόψεις,   να   καταθέσουνε   τις   ανησυχίες   τους  αλλά   και   τις προσδοκίες   τους   σχετικά   με   τα   διαχρονικά   και   δυστυχώς   πάντα   επίκαιρα ζητήματα της προσφυγιάς και μετανάστευσης αλλά και άλλων θεμάτων που σχετίζονται με αυτά, όπως του ρατσισμού, της ξενοφοβίας, των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, του πολέμου και της ειρήνης.

Μπράβο στους νέους «αρθρογράφους» μας και στους «γραφίστες» που επιμελήθηκαν το 4ο τεύχος της εφημερίδας, παρά τις αντίξοες φετινές συνθήκες και ευχόμαστε να συνεχίσουν με τον ίδιο ζήλο την έκδοσή της και φέτος!

Παραθέτουμε τη συνοδευτική επιστολή της επιστημονικής επιτροπής που βράβευσε την εφημερίδα:

Αξίζει να διαβάσετε το παρακάτω «τεύχος – νικητή»:

[3d-flip-book mode=”fullscreen” urlparam=”fb3d-page” id=”1907″ title=”false”]