10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Αθλητικό Κέντρο Παλαιού Φαλήρου

Με κοινό σύνθημα “Η κίνηση δίνει ζωή” το σχολείο μας στις 26/10/2023 υλοποίησε αθλητικές δραστηριότητες εκτός του σχολικού χώρου για όλες τις τάξεις του Γυμνασίου και του Λυκείου καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου προκειμένου να αναδειχθεί η σημασία της άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευεξία του ατόμου.

Το σχολείο μας επισκέφθηκε το Αθλητικό Κέντρο του Παλαιού Φαλήρου όπου οι μαθητές αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, ασχολήθηκαν με το Μπάσκετ, το Βόλεϊ, το Ποδόσφαιρο και τον Κλασσικό Αθλητισμό (δρόμοι ταχύτητας, άλμα σε μήκος και ρίψεις) σύμφωνα με τις οδηγίες της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής και την βοήθεια των καθηγητών  τους.

Έτσι, οι μαθητές μας πέρασαν μια όμορφη αθλητική ημέρα με κέφι, χαρά και διασκέδαση.