Επίσκεψη του Κινητού Πράσινου Σημείου (Green City)

Τη Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2023 επισκέφτηκε το σχολείο μας το Κινητό Πράσινο Σημείο (Green City). Το Κινητό Πράσινο Σημείο είναι ένα ειδικά σχεδιασμένο όχημα με ξεχωριστούς κάδους συλλογής ανακυκλώσιμων υλικών. Δύο μέλη της ομάδας Green City πραγματοποίησαν την ενημέρωση των μαθητών μας, οι οποίοι ήταν χωρισμένοι σε ομάδες. Σκοπός της δράσης του σχολείου μας ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών για τα οφέλη της Ανακύκλωσης. Η ενημέρωση από τους ομιλητές πραγματοποιήθηκε με τη μορφή των ερωτοαπαντήσεων προς τους μαθητές για την ανακύκλωση και τη σπουδαιότητά της. Στη συνέχεια, τονίστηκε η δυνατότητα να ανακυκλώνουν 8 κατηγορίες υλικών (χαρτί/ χαρτόνι, πλαστικά, μεταλλικά αντικείμενα, αλουμίνιο, γυαλί, ηλεκτρονικός/ ηλεκτρικός εξοπλισμός, βρώσιμα έλαια/ λίπη, καθώς και ρούχα/ υφάσματα). Επιπρόσθετα, στο τέλος της παρουσίασης όλοι μαζί έπαιξαν ένα παιχνίδι ανακύκλωσης. Στο τέλος της παρουσίασης, δόθηκε στους μαθητές Πιστοποιητικό Ανακύκλωσης καθώς και έντυπο υλικό με σκοπό να προωθηθεί και στους γονείς τους.