Επίσκεψη στο εργοστάσιο της ΙΟΝ

Στις 29 Ιανουαρίου, ημέρα Δευτέρα οι μαθητές/τριες της Α, Γ και Δ Γυμνασίου του σχολείου μας με συνοδούς καθηγήτριες, στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας επισκεφθήκαμε την ελληνική εταιρεία σοκολατοποιίας ΙΟΝ που εδρεύει στο Νέο Φάληρο. Μαθητές/τριες και καθηγήτριες φιλοξενηθήκαμε αρχικά στην αίθουσα παρουσιάσεων και μας εξήγησαν την όλη διαδικασία παραγωγής της σοκολάτας, από την πρώτη ύλη μέχρι και το τελικό προϊόν.

Στη συνέχεια, και αφού λύθηκαν αρκετές απορίες των μαθητών μας, χωριστήκαμε σε δύο ομάδες. Αφού φορέσαμε ειδική στολή για την προστασία του προϊόντος παραγωγής, μας ξενάγησαν σε κάθε τμήμα παραγωγής χωριστά και μας εξήγησαν την διαδικασία που ακολουθείται.

Τέλος, αφού επιστρέψαμε στην αίθουσα παρουσιάσεων, παρακολουθήσαμε ένα βίντεο με την ιστορική αναδρομή της εταιρείας μέχρι και σήμερα και λύσαμε τις τελευταίες απορίες μας. Έπειτα, μας μοίρασαν από μία σακουλίτσα με διάφορα προϊόντα της ΙΟΝ ως δώρο, τους ευχαριστήσαμε και τους αποχαιρετήσαμε.